wtorek, 28 kwietnia 2015

Ciemieniuszka u maluszka

Czym jest ciemieniuszka? Jak powstaje? Jak ją leczyć? To częste pytania zadawane przez mamy, które zauważyły na główce swojego dziecka tą nieładną zmianę. Postaram się Wam zobrazować to schorzenie i przedstawić Nasz sposób leczenia.

Przede wszystkim należy pamiętać, że ciemieniucha nie jest chorobą zaraźliwą i może pojawić się (nie tylko na główce) malucha nawet kilkakrotnie. Nie jest to niebezpieczna przypadłość, jednak szpecąca. Objawia się w postaci żółtawych, żółtobrunatnych skorupek, które z czasem odpadają. Pamiętajcie, że dziecko z ciemieniuszką nie cierpi, bowiem zmiany nie swędzą, nie pieką, nie bolą. 

Główną przyczyną powstawania ciemieniuszki jest nagromadzenie się zbyt dużej ilości łoju. Należy pamiętać, że zmian NIE należy zdrapywać na siłę, ponieważ może doprowadzić to do powstania nieodwracalnych blizn.
Ciemieniucha może mieć podłoże alergiczne!

Leczenie najlepiej rozpocząć od razu, ponieważ ciemieniuszka szybko się rozprzestrzenia i zbagatelizowanie nawet niewielkiej zmiany doprowadzić może do tego, że na główce dziecka z czasem pojawi się nieładny, twardy "kask". 
Leczenie ciemieniuchy z niewielkim nasileniem można rozpocząć od stosowania oliwki. Należy posmarować zmianę oliwką bądź też zastosować wacik nasączony oliwką i nałożyć maluchowi czapeczkę. Po nawilżeniu zmiany można próbować ją wyczesać szczotką przeznaczoną dla niemowląt. 
W przypadku Ignasia ciemieniuszka była mocno nasilona, wobec tego forma leczenia wyglądała zupełnie inaczej. Zdjęcia główki Naszego synka poniżej:





 Słuchając zaleceń pediatry kupiliśmy synkowi Clotrimazolum w postaci płynu na skórę i smarowaliśmy główkę malucha 3 razy dziennie. Prócz płynu zastosowaliśmy także z serii Emolium -  zmiękczający żel na ciemieniuchę. Żel ten nakładaliśmy ok 30 min przed kąpielą. Po kąpieli wyczesywaliśmy łuski. Leczenie kontynuowaliśmy przez tydzień. Ciemieniuszka zniknęła.

Maluch, który boryka się z ciemieniuszką nie powinien w domu nosić czapeczki (trzeba uniknąć "zaparzenia się" skóry głowy) a kąpiel powinna być krótka, co wykluczy niepotrzebne wysuszanie się skóry.

Wyżej opisane metody leczenia ciemieniuszki są przykładowymi. W razie ostrych zmian należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą, który przedstawi formę leczenia i w razie konieczności wypisze antybiotyk w formie kremu/żelu/płynu.

A w kolejnym poście opiszę problem, z którym zmagamy się do dnia dzisiejszego - Atopowe Zapalenie Skóry ATZ.

4 komentarze:

  1. U nas kilka lat temu pomogła właśnie zwykła oliwka stosowana przed kąpielą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj my też walczyliśmy z ciemieniuchą. Zośka miała skorupę na głowie.

    OdpowiedzUsuń